Search
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • :
  • :

زندگی نامه شهید احمد حیاری

زندگی نامه شهید احمد حیاری

شهید احمد حیاری فرزند فریِّح در تاریخ ۱۶ بهمن ماه سال ۱۳۶۰ در روستای مالک اشتر هفت‎تپه شهرستان شوش دانیال در یک خانواده پرجمعیت دیده به جهان گشود…

کودکی را پشت سر نهاد و به سن مدرسه رسید، دوران ابتدایی دبستان خیامی شوش، راهنمایی مدرسه راهنمایی پانزده خرداد و دبیرستان در دبیرستان یادگار امام پشت گذراند.

در سال تحصیلی ۸۲-۸۱ نیز دوران پیش دانشگاهی را هم در پیش دانشگاهی حضرت امیرالمومنین (ع) شوش دانیال سپری کرد و در تاریخ ۱۸ فروردین ماه سال ۱۳۸۳ به خدمت سربازی رفت و در ۱۸ ماه خدمت خود را طی کرد.

در پنجمین روز از مهرماه سال ۱۳۸۴ به استخدام سپاه درآمد و به دانشگاه امام حسین (ع) تهران رفت و پس از طی کردن مدارج افسری در سپاه شوش مشغول خدمت شد.

هنگامی که در در دانشگاه امام حسین (ع) مشغول تحصیل بود در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۸۶ در شهرستان شمیرانات تهران کمربند زرد در رشته تکواندو دریافت کرد و در تاریخ سوم آذر ماه سال ۱۳۸۶ نیز کمربند سبز خود را در همین رشته از هیئت تکواندو استان اصفهان گرفت.

احمد که حالا جوانی برومند شده بود و لباس پاسداری به تن داشت در تاریخ ۲۶ اردیبهشت سال ۱۳۸۷ عقد می‌کند و پس از ازدواج خداوند در تاریخ ۵ تیرماه سال ۱۳۹۱ یک دختر آنها می دهد که نامش را فاطمه می‌گذارند تا شیرینی زندگی‌شان دو چندان شود.

دختر دوم شهید حیاری نیز در حالی به دنیا می‌آید که پدرش در بهشت میهمان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و دیگر شهیدان است.

در سال ۱۳۹۰ در دانشگاه پیام نور واحد پیام نور شوش تحصیلات دانشگاهی خود را آغار کرد و قبل از شهادت ترم‌های پایانی تحصیلات خود برای گرفتن مدرک کارشناسی در رشته علوم سیاسی را می‌گذراند.

به علت شایستگی‌هایی که در زمان حضور در سپاه شوش از خود نشان داد در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۹۲ به پیشنهاد فرمانده تیپ پیاده حضرت مهدی (عج) اندیمشک فرمانده گردان امام حسین (ع) بسیج شهرستان شوش شد و تا زمان شهادت در این سمت خدمت می‌کرد.

شهید حیاری در مرداد ماه سال ۱۳۹۴ به سوریه اعزام شد و در روز چهارشنبه چهارم شهریور ماه یعنی چند روز بعد از حضور در این کشور به شهادت می‌رسد و به آرزوی همیشگی خود دست می‌یابد.

پیکر مطهر این شهید مدافع حرم پس از انتقال به تهران در عصر روز جمعه ششم شهریور ماه از طریق فردوگاه بین‌المللی اهواز به خوزستان منتقل می‌شود و مورد استقبال مردم و مسئولان قرار می‌گیرد.

پیکر شهید حیاری در راه انتقال به شوش دانیال در شهرها و روستاهای طول مسیر از جمله الهایی، شهر الوان (عبدالخان)، سید عباس و شاوور مورد استقبال قرار گرفت.

مردم شوش که از ساعات اولیه صبح روز یکشنبه هشتم شهریور ماه سال ۱۳۹۴ و سالروز شهادت دو یار باوفای انقلاب اسلامی شهیدان رجایی و باهنر خود را به حرم حضرت دانیال (ع) رسانده‌اند در یک مراسم باشکوه ۶ کیلومتری پیکر شهید را تشییع کردند.

پس از برگزاری مراسم تشییع که با حضور حدود دهها هزار نفر و مسئولان لشکری و کشوری برگزار شد پیکر شهید حیاری در گلزار شهدای شوش آرام گرفت.

 آخرین وداع

احمد خیلی تاکید می کرد که پیرو ولایت فقیه باشید و این را در وصیت‌نامه‌اش هم نوشته و گفته که اگر پیکرم به دست دشمن افتاد سعی نکنید برای بازگشت آن پولی هزینه کنید تا برگردد بلکه بگذارید همانجا بماند زیرا برایم مهم نیست که در کجا دفن شوم.

روزی که می خواست به سوریه برود موقع خداحافظی فقط تلفنی حرف زدیم وقتی رسیدم خانه، رفته بود و نتوانستم او را برای بار آخر ببینم، مادرم هم او را ندید فقط هنگام وداع دو تن از خواهرانم و یکی از دامادهایمان بودند و خداخافظی کردند.

عبدالزهرا حیاری، برادر شهید

شهید را از نزدیک دیده بودم، خیلی خوش برخورد و مهربان بود ولی در عین حال نیز بر رعایت قانون تاکید داشت، به خاطر اینکه این شهید در راه دفاع از حرم حضرت زینب (س) به شهادت رسید و شهدای مدافع حرم مقام بالایی دارند به همین دلیل هم در مراسم تشییعش شرکت کرده‌ایم.

ما پای آرمان‌های امام و انقلاب ایستاده‌ایم و هر چقدر مسافت هم باشد برای پاسداشت شهدای خود می‌آییم و تا آخرین نفس همانند این شهید والامقام گوش به فرمان رهبر و مقتدای خود هستیم.

مجتبی شریفی، از جوانان منطقه شوش دانیال

طی مدتی که در گردان امام حسین (ع) شوش در محضر شهید حیاری بودم دو خصوصیت بارز را در ایشان از نزدیک دیدم که یکی از آنها ولایت‌مداری و دیگر نظم در کارها است.

با اخلاقی که داشت خیلی‌ها را مجذوب خودش کرد و در عین حال در انجام کارهایش به ویژه در گردان امام حسین (ع) شوش خیلی مقرراتی بود.

تصاویری از تشییع جنازه شهید احمد حیاری 

  
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *