Search
پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • :
  • :

شهید محمد جهان آرا

شهید محمد جهان آرا

 

 

مشخصات

۱ نام محمد ۷ مدرک تحصیلی دیپلم
۲ نام خانوادگی جهان آرا ۸ محل شهادت کهریز تهران
۳ محل تولد خرمشهر ۹ نحوه شهادت سانحه و سقوط هواپیما
۴ تاریخ تولد ۱۳۳۳ ۱۰ محل خاکسپاری
۵ تاریخ شهادت ۱۳۶۰ ۱۱ شاخصه فرمانده
۶ سازمان سپاه

 

سوابق خدمتی

ردیف مسولیت/سوابق خدمتی مدت تاریخ مسولیت
۱ عضو گروه منصورن
۲ در شکل گیری سپاه خرمشهر نقش داشت
۳

 

 

 

زندگینامه

در سال ۱۳۳۳  در خرمشهر متولد شد. از همان کودکی وي تحت نظر پدر بزرگوارش به فراگيري قرآن مجيد پرداخت. در اواخر سال ۱۳۴۹ همراه برادرش به عضويت گروه مخفي حزب‌الله خرمشهر درآمد. در سال ۱۳۵۱ اين تشکل به وسيله عوامل نفوذي از سوي رژيم منحوس پهلوي شناسايي شد و شهيد جهان‌آرا، به همراه ساير اعضاي آن دستگير گرديدند. پس از آزادي از زندان، پرتلاشتر از گذشته به فعاليت خود ادامه داد.پس از اخذ ديپلم (در سال ۱۳۵۴) براي ادامه تحصيل راهي مدرسه عالي بازرگاني تبريز شد و براي شکل‌گيري انجمن اسلامي اين مرکز دانشگاهي تلاش نمود. سال ۱۳۵۶ مامور جابجايي مقاديري سلاح از تهران به اهواز شد. در حالي که گروه توسط عوامل نفوذي ساواک شناسايي شده و گلوگاههاي جاده تهران – قم توسط مامورين کميته مشترک ضدخرابکاري کنترل مي‌شد، وي ماهرانه خودرو حامل سلاحها را از تور ساواک عبور داد و به اهواز رساند با همين سلاحها محمد و دوستانش دست به اجريا تعدادي عمليات مسلحانه (هماهنگ با اعتصاب کارگران شرکت نفت در اهواز) زدند. شهيد جهان‌آرا در کنار فعاليتهاي گسترده نظامي، به مسئله خودسازي و جهاد با نفس و کوششهاي عرفاني در جهت تقرب هرچه بيشتر به خداوند با تلاوت پيوسته قرآن، دعا و تلاش براي افزايش ميزان آگاهيهاي سياسي و اجتماعي توجه ويژه‌اي داشت.از قدرت تجزيه و تحليل بالايي برخوردار بود و نفوذ کلام عجيبي داشت. در حالي که فرماندهي قاطع بود اما رابطه عاطفي و برادرانه خود را با نيروهاي تحت امر حفظ کرده بود. سرانجام پس از سالها رشادت درروز سه شنبه هفتم مهرماه ۱۳۶۰ (بعد از عمليات ثامن‌الائمه) یك فروند هواپيماي سي-۱۳۰ از اهواز به مقصد تهران در حركت بود تا بدن پاك و مطهر شهدا با به خانواده‌هايشان و مجروحين عزيز جنگ را به بيمارستانها برساند، كه در منطقه كهريزك تهران دچار سانحه شد و سقوط كرد و تعداد زیادی به شهادت رسیدند که  از جمله  شهید محمد جهان آرا جزو آن ها بود.  روحش شاد!

خاطرات

راوی خاطره: سردار غلامعلي رشيد در ارتباط با اين حماسه به لحاظ نامي مي‌گويد:

«مقاومت در خرمشهر نه تنها در وضعيت مناطق مجاورش مثل آبادان اثر مستقيم داشت، بلکه در سرنوشت کلي جنگ نيز تاثير گذاشت و باعث تاخير حمله عراقيها به اهواز گرديد و آنها توانستند در ادامه جنگ، به اهداف خود برسند. برادر عزيز شهيد جهان‌آرا با الهام از سرور آزادگان جهان حضرت اباعبدالله الحسين(ع) و يارانش به ما آموخت که چگونه بايد در برابر دشمن مردانه جنگيد.»

جهان آرا از نگاه رهبر معظم انقلاب :
من مايلم اينجا يادي بکنم از محمد جهان آرا، شهيد عزيز خرمشهر و شهدايي که در خرمشهر مظلوم آن طور مقاومت کردند. آن روزها بنده در اهواز از نزديک شاهد قضايا بودم. خرمشهر در واقع هيچ نيروي مسلح نداشت. نه که صد و بيست هزار (مانند بغداد) نداشت بلکه ده هزار، پنج هزار هم نداشت. چند تانک تعميري از کار افتاده را مرحوم شهيد اقارب پرست – که افسر ارتشي بسيار متعهدي بود – از خسروآباد به خرمشهر آورده بود، تعمير کرد. (البته اين مال بعد است، در خود آن قسمت اصلي خرمشهر نيرويي نبود) محمد جهان آرا و ديگر جوانهاي ما در مقابل نيروهاي مهاجم عراقي – يک لشکر مجهز زرهي عراقي با يک تيپ نيروي مخصوص و با نود قبضه توپ که شب و روز روي خرمشهر مي باريد – سي و پنج روز مقاومت کردند. همانطور که روي بغداد موشک مي زدند، خمپاره ها و توپهاي سنگين در خرمشهر روي خانه هاي مردم مرتب مي باريد، اما جوانان ما سي و پنج روز مقاومت کردند. بغداد سه روزه تسليم شد ملت ايران، به اين جوانان و رزمندگانتان افتخار کنيد. بعد هم که مي خواستند خرمشهر را تحويل بگيرند، دوباره سپاه و ارتش و بسيج با نيرويي به مراتب کمتر از نيروي عراقي رفتند خرمشهر را محاصره کردند و حدود پانزده هزار اسير در يکي دو روز از عراقيها گرفتند. جنگ تحميلي هشت ساله ما، داستان عبرت آموز عجيبي است. من نمي دانم چرا بعضي ها در ارائه مسائل افتخار آميز دوران جنگ تحميلي کوتاهي مي کنند. مقام معظم فرماندهي کل قوا ۲۲/۱/۱۳۸۲ نماز جمعه تهران

 

 

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به‌مناسبت فرارسیدن سوم خردادماه سالروز آزادسازی خرمشهر از چنگ رژیم بعث عراق، تصاویری از شهید محمد جهان‌آرا در كنار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را در دوران دفاع مقدس منتشر كرد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *